„Intelligens és fenntartható iparfejlesztés” címmel szervezett rendezvényt Szegeden 2024. február 27-én és Kecskeméten február 28-án az EPIX projekt (Eco-system Partnership for Interclusters and smart cities eXchanges), amely az Európai Unió támogatásával okos városok és iparági klaszterek kapcsolatrendszerét fejleszti nemzetközi együttműködéssel. Magyarországon a projektet a Science, Technology and Educational Platform for Photonics (STEPP) klaszter szervezi a DUTIREG Terület- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Nonprofit Kft. koordinálásával. Az események a helyi innovációs ökoszisztéma néhány meghatározó szereplőjének panel-beszélgetésével kezdődtek, majd projekt-bemutatóval folytatódtak, a délután folyamán pedig a digitális innovációs központok és iparági klaszterek gyakorlati tapasztalataival és nyújtott szolgáltatásaival ismerkedhettek meg az érdeklődők.
Az esemény fontos eredmény volt az EPIX projekt keretében, mert sikeresen hozta össze nemcsak a városok iparfejlesztésben érintett meghatározó szervezeteit, hanem a vállalkozások számára is konkrét lehetőségeket nyújtó innovációs központok szolgáltatásairól nyújtott információkat és elősegítette az iparági klaszterek közötti együttműködést térségi és országos szinten egyaránt.
Kecskeméten a Neumann János Egyetem Campus épülete adott helyet az eseménynek. A megnyitót az egyetem Gazdaságtudományi Karának képviseletében dr. Kárpáti József dékán tartotta meg, majd ezután a panel-beszélgetésben is részt vett és számos egyetemi tapasztalatot osztott meg az érdeklődőkkel. A panel-beszélgetés résztvevője volt még Nyerges Tibor gazdaságfejlesztési irodavezető a Bács-Kiskun Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara képviseletében, valamint Sebestyén-Szalai Anna ügyvezető igazgató az AIPA Alföldi Iparfejlesztési Nonprofit Kft-től. Ők egyetértettek abban, hogy a város iparfejlesztése jól tud építeni az egyetemi innovációra és a kamara részvételével szervezett szakképzésre.
Ezután „World Café” jellegű workshop következett a DECORATOR projekt szervezésével. Ennek keretében először bemutatkozott a Pannon Business Network Nonprofit Kft. Szombathelyről, valamint a KÉSZ csoport kecskeméti innovációs műhelye és az EDUPARK Nonprofit Kft. részvételével működő innovációs közösség, majd ezután interaktív beszélgetés zajlott az építőipar digitalizációja, valamint hulladék újrahasznosítás témákban.
Ebédszünet után Kecskeméten is digitális innovációs központok (DIH) bemutatkozásával folytatódott az esemény. Az EIT Digital képviseletében Dékány Donát nemcsak a DigitalTech EDIH szolgáltatás-kínálatáról és eddig tapasztalatairól beszélt, hanem az országos hatókörrel rendelkező EDIH hálózatot is bemutatta. Ezután következett Fecht Szilárd Dávid a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség képviseletében, aki az MI EDIH tevékenységéről adott tájékoztatást, majd az Innoskart Digitális Klaszter keretében működő DIH szolgáltatás tapasztalatait osztotta meg a helyszínen megjelent érdeklődőkkel, valamint az online közvetítés követőivel Szirmai Nóra. Ő résztvevője volt a következő szekciónak is, ahol a klaszterek és az ipar fejlesztésének tapasztalatairól esett szó. Itt jelen volt még a Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter részéről Szabó Berta klasztermenedzser, aki a klasztertagok közötti bizalom és nyílt kommunikáció fontosságát is hangsúlyozta. A beszélgetést a Magyar Innovatív Építőipari Nyílt Klaszter (MIÉNK) részéről Gyulai Tamás zárta az EDIH hálózat és az iparági klaszterek együttműködésének lehetőségeire irányuló kérdéseivel.