Smart City Factory - hibrid esemény Szegeden

„Intelligens és fenntartható iparfejlesztés” címmel szervezett rendezvényt Szegeden 2024. február 27-én és Kecskeméten február 28-án az EPIX projekt (Eco-system Partnership for Interclusters and smart cities eXchanges), amely az Európai Unió támogatásával okos városok és iparági klaszterek kapcsolatrendszerét fejleszti nemzetközi együttműködéssel. Magyarországon a projektet a Science, Technology and Educational Platform for Photonics (STEPP) klaszter szervezi a DUTIREG Terület- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Nonprofit Kft. koordinálásával. 

Az események a helyi innovációs ökoszisztéma néhány meghatározó szereplőjének panel-beszélgetésével kezdődtek, majd projekt-bemutatóval folytatódtak, a délután folyamán pedig a digitális innovációs központok és iparági klaszterek gyakorlati tapasztalataival és nyújtott szolgáltatásaival ismerkedhettek meg az érdeklődők.

Az esemény fontos eredmény volt az EPIX projekt keretében, mert sikeresen hozta össze nemcsak a városok iparfejlesztésben érintett meghatározó szervezeteit, hanem a vállalkozások számára is konkrét lehetőségeket nyújtó innovációs központok szolgáltatásairól nyújtott információkat és elősegítette az iparági klaszterek közötti együttműködést térségi és országos szinten egyaránt.


Szegeden az esemény a Szegedi Tudományegyetem Szoftverfejlesztési Tanszékén zajlott, ahol a résztvevők megismerkedhettek az egyetem Mesterséges Intelligencia Laboratóriumával is. A rendezvényt Dr. Ferenc Rudolf tanszékvezető egyetemi docens nyitotta meg, a panel-beszélgetésnek résztvevője volt még Gáspár Krisztián igazgató az egyetem Innovációs Igazgatóságáról, Dr. Tráserné Oláh Zsuzsanna kamarai titkár a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarától, valamint Maróti Péter, mint a STEPP klaszter menedzsere.  Az EPIX projekt mellett az esemény társ-szervezője volt az Innovatív Klaszterek Országos Szövetsége (IKOSZ) is, ezért ennek elnöke, Szügyi György is résztvevője volt a beszélgetésnek. A résztvevők egyetértettek abban, hogy Szeged iparfejlesztésében „új időszámítás” kezdődik a BYD autógyár érkezése miatt, majd áttekintették a jelen és a közeljövő tendenciáit. 

Ezután az EPIX projekt bemutatása következett Balogh Éva részéről, aki a DUTIREG Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, majd az Ipar 5.0 és más iparfejlesztési tendenciákról tartott előadást Gyulai Tamás a Dél-Alföldi Regionális Innovációs Ügynökség Közhasznú Egyesület képviseletében, végül Szügyi György IKOSZ elnökként beszélt az okos városok és a klaszterek fejlesztési lehetőségeiről. 

Ebédszünet után digitális innovációs központok bemutatkozásával folytatódott az esemény. A Mesterséges Intelligencia (MI) általános kérdéseiről is beszélt és az MI EDIH működését is bemutatta Dr. Bilicki Vilmos egyetemi adjunktus Szegedről, ezután pedig Dékány Donát a budapesti székhelyű EIT Digital képviseletében a DigitalTech EDIH szolgáltatás-kínálatáról és eddig tapasztalatairól adott tájékoztatást. A szegedi klaszterek részéről részt vett az eseményen Dr. Gyenizse Pál, aki a Szoftveripari Innovációs Pólus Klaszter elnökeként beszélt a nemrég sikeresen megrendezett hackathon tapasztalatairól, Szügyi György az Archenerg klaszter részéről adott tájékoztatást megvalósított fejlesztésekről, Volford László pedig az Építő-KITT klaszter hálózatfejlesztőjeként tartott előadást a város és az ipar kapcsolatáról Szeged fejlődésének múltját és jelenét érintve.